Encyklopedie

Rozlišení

Co pojem znamená, s čím si ho neplést, jaká jsou nejčastější rozlišení – vše podstatné naleznete v tomto článku.

Parametr rozlišení se vyskytuje u obrazovek všeho druhu – od displejů telefonů, přes monitory počítačů a notebooků, až po obrazovky televizí. Počítá se v pixelech, tj. obrazových bodech, které jsou nejmenší a základní jednotkou rastrové grafiky. Každý jeden pixel zobrazí požadovanou barvu a jas a z toho vznikne ucelený obraz. Jejich počet na obrazovce je zapisován jak v horizontálním, tak ve vertikálním směru. Hodnota pixelů na šířku, tedy počet sloupců, je na prvním místě a hodnota na výšku, tedy počet řádků, na místě druhém. Logicky pak vyplývá, že například u chytrých telefonů bude první hodnota nižší než druhá, u televizorů naopak.

Jeden čtvereček na těchto pomyslných obrazovkách reprezentuje jeden pixel. Rozlišení první je tedy 20 × 10, rozlišení druhé 10 × 20.

Především u mobilních telefonů a fotoaparátů se také můžete setkat s počítáním v megapixelech – 1MPx se rovná milionu pixelů. Megapixely zde většinou udávají maximální možné rozlišení zařízení.

U obrazovek se rozlišením rozumí maximální rozlišení, které jsou schopné zobrazit. U samotného snímku ten samý pojem udává původní rozlišení, ve kterém byl snímek pořízen. Může se tedy stát, že ne vždy video půjde přehrát přesně v té kvalitě, ve které bylo natočeno – velmi kvalitní filmy se na displejích s nižším rozlišením zobrazí v rozlišení displeje.

Čím více pixelů, tím detailnější bývá výsledný obraz. Rozlišení obrázků zleva – 1184 × 1280, 100 × 108, 20 × 22.

Nyní už víme, že rozlišení se udává v pixelech, a to na výšku i na šířku. S jakými rozlišeními se můžeme setkat? To záleží na konkrétním zařízení.

Televize

U televizí se dnes nejčastěji setkáte s jedním z těchto tří typů rozlišení, které jsou seřazeny vzestupně od nejmenšího – HD+, Full HD, 4K. Na rozdíl od méně používaných a starších typů rozlišení má tato trojka naštěstí poměrně známé a snadno zapamatovatelné zkratky.

  • HD+ (1600 × 900) – high definition, toto rozlišení postačí u televizí s menší uhlopříčkou
  • Full HD (1920 × 1080) – zlatý standard, vynikající kvalita pro běžného diváka
  • 4K/Ultra HD (4960/3840 × 2160) – momentálně nejkvalitnější běžně dostupné rozlišení televizorů, 4K se od Ultra HD liší délkou jedné strany, tudíž mají jiný poměr (viz. závěr článku), kvalita obrazu je však téměř stejná

Setkat se můžete také s rozlišením HD Ready (1366 × 768), které je o něco menší než HD+, a proto není příliš doporučováno. Za zmínku stojí i fantastické 8K (7680 × 4320), dvojité 4k. To je ovšem hudba budoucnosti, nejen cenově, ale i obsahově – zatím neexistuje dostatek pořadů a filmů, které by této kvality dokázaly dosáhnout, i přesto, že některé televize ji již podporují.

Monitory počítačů a laptopů

Běžná rozlišení stolních a přenosných počítačů jsou prakticky stejná jako u televizí. Na rozdíl od televizí je zde četnější rozlišení HD Ready. To by u televizí bylo nedostačující kvůli jejich velikosti, avšak u laptopů postačí. Budete-li kupovat nový monitor, nebo laptop, vyplatí se vybrat rozlišení Full HD, které není cenově nedostupné a pro většinu uživatelů je dnes zlatou střední cestou. Chcete-li ještě lepší kvalitu, pak pravděpodobně narazíte na již zmíněné 4K. Některé značky vyrábějí i monitory s kvalitou Quad HD/QHD/2K (2560 × 1440), která je však užívána spíše u telefonů.

Tip: Pro opravdové fajnšmekry, kteří si potrpí na prvotřídní kvalitu obrazu, je tu 5K u Retina displejů od Applu. Nejčastější je poměr 16:9, tedy 5120 × 2880px.

Mobilní telefony

U téměř všech nových telefonů dnes najdete rozlišení Full HD, které je pro ně naprosto optimální. Někteří výrobci posouvají rozlišení o úroveň výš, a to buď na výše zmíněné QHD, nebo 4K. Ale pozor! Ačkoliv zní v celku logicky, že vyšší rozlišení je u telefonu plusem, není tomu zcela tak. Větší rozlišení samozřejmě znamená kvalitnější obraz, ovšem protože jsou obrazovky u telefonů nevelké, je rozdíl mezi Full HD a vyššími rozlišeními většinou opravdu nepatrný. Další nevýhodou je také spotřeba baterie, která spolu s rozlišením roste. QHD nebo 4K se vyplatí u větších displejů, například na sledování filmů a seriálů.

 

HD 1280 × 800
HD Ready 1366 × 768
HD + 1600 × 900
Full HD 1920 × 1080
Quad HD/QHD/2K 2560 × 1440
4K (UHD) 4960 × 2160 (3840 × 2160)
5K Retina 5120 × 2880
8K 7680 ×4320

 

U displejů všeho druhu hraje na rozlišení a kvalitu obrazu roli také formát, tj. poměr stran. Ten určuje, jaký tvar obdélníku displej má – jestli je spíše zploštělý, nebo se blíží více čtverci. Staré televizory mívají poměř stran 4:3, novější pak klasický poměr 16:9. Dostupný je i širokoúhlý formát 21:9.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Kurz grafiky pro negrafiky
Zjistit více