Encyklopedie

Podmíněný výběrový seznam

Chcete vytvořit výběrový seznam takový, který je ovlivněn volbou v jiném výběrovém seznamu? Podívejte se na řešení v prostředí MS Excel.

Nejprve si pojďme ukázat, jak má vypadat výsledek. V prvním výběrovém seznamu vybereme položku Muži nebo Ženy. Na základě toho pak můžeme v druhém výběrovém seznamu volit ze seznamu mužů či žen.

Ukázka je zde:

 

Popřípadě zde:

 

Vytvořit podmíněný výběrový seznam není příliš intuitivní, je třeba postupovat v těchto třech krocích:

 

1Vytvořit výběrový seznam pro výběr kategorie (buňka E2, výběr pohlaví: Muži x Ženy).

Postup vytvoření: Karta Data → skupina Datové nástrojeOvěření dat (ikona zelené fajfky a přeškrtnutého červeného kolečka) → Povolit: Seznam → Zdroj: odkaz na oblast (A2:B2 resp. $A$2:$B$2).

 

2 – Pojmenovat oblasti (A3:A10 – Muži, B3:B10 – Ženy)

pozn. pokud očekáváme, že jména budou přibývat, je vhodné označit větší oblast (např. A3:A10), nikoliv jen oblast vyplněnou jmény (A3:A7).

Postup vytvoření: Karta Vzorce → skupina Definované názvy → příkaz Definovat název (popř. Vytvořit z výběru či Správce názvů) → Název  (Muži popř. Ženy, musí se shodovat s položkami ve výběrovém seznamu tedy s obsahem buněk A1:B1 – viz bod č. 1).

 

 

3 – NEPŘÍMÝ.ODKAZ. Pro druhý výběrový seznam použijeme ve zdroji dat (v příkazu Ověření dat, viz bod č. 1) funkci NEPŘÍMÝ.ODKAZ(E2) případně NEPŘÍMÝ.ODKAZ($E$2)

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Excel pro znalce
Zjistit více