Encyklopedie

Verze a licence MS Office

Vyznáte se v licencích MS Office?

Vyznáte se ve verzích MS Office?

Kde jsou ty časy, kdy bylo každému uživateli zřejmé, jakou verzi MS Office používá… V dobách, kdy práce v Cloudu byla ještě v plenkách a ani online aktualizace nebyly tak běžné jako dnes, existoval jen jeden jediný aktuální licencovaný produkt od vývojářů firmy Microsoft. Tím byly Office 2003, 2007, 2010 a 2013. Microsoft vydal danou verzi, tu jste si jednoho dne zakoupili, nainstalovali a od toho momentu mohli používat neomezeně dlouho. Aktualizace sloužily pouze k opravě chyb v programu, nikoliv k nainstalování nových funkcí a vylepšení. Poté se na trhu objevil produkt Office 365, který průběžné vylepšení nabídl. Od té doby však také řada uživatelů začala tápat v tom, jaký produkt vlastně používá. Pracuji v MS Office 365, Office 2016 nebo Office 2019? Je Office 365 a Office 2019 to samé nebo se liší? Níže se Vám pokusíme objasnit, jak aktuálně funguje licenční politika Microsoftu. 

Co je Office 365?

Jednoduchá odpověď na tuto otázku zní: Jedná se o licenci na poskytování služeb. Jejím obsahem je:

 • nejnovější verze MS Office, kterou můžete nainstalovat na pevný počítač
 • balík Online aplikací dostupných na internetové stránce: www.office.com
  • Online verze tradičních aplikací: Word, Excel, Powerpoint, Outlook
  • Online úložiště OneDrive
  • Další aplikace: Teams, Forms, Sway 

Office 365 je průběžně aktualizovaná verze kancelářských online i offline nástrojů. Pokud máte zakoupenou licenci Office 365 (a nemáte vypnuté aktualizace) máte jistotu, že používáte ten nejaktuálnější produkt, který Microsoft nabízí. 

A co Office 2016, 2019?

Kromě Office 365 Microsoft vydává i Office 2016 a 2019. Ty v podstatě navazují na vydávání dřívějších verzí Office (2010, 2013). Jednorázově tedy zakoupíte produkt, který už není dále aktualizován. A dá se tak říci, že zamrzá v čase. Pro uživatele Office 365 tak platí, čím více se v čase vzdalují od vydané verze Office (2016, 2019), tím více se tyto dvě řešení od sebe liší.

S trochou nadsázky se dá říci, že se Microsoft snaží odradit své zákazníky, aby kupovali produkt Office 2019. Proto některé funkce dostupné v MS Office 365 v produktu MS Office 2019 nejsou k dispozici (např. převod ručně psaného textu na strojově psaný, MS Powerpoint). Jiným způsobem, jak se Microsoft snaží přimět své zákazníky ke koupi Office 365 je tvrzení, že produkt Office 2019 slouží jen pro nejchudší regiony světa, kde je problém s internetovým připojením. Působí tak i psychologicky na zákazníka, že přeci nebude kupovat produkt určený pro obyvatele Senegalu či Burkiny Faso.  

Porovnání obou řešení shrnuje níže uvedená tabulka:

MS Office 365 MS Office 2016, 2019
průběžně aktualizovaná verze verze vydaná v daném čase
platba za licenci každý měsíc (popř. rok) jednorázová platba při nákupu
bohatá online podpora bez online podpory
obsahuje všechny funkce neobsahuje některé pokročilé funkce

Existuje jen jedna licence MS Office 365?

Bohužel nikoliv. K dispozici je několik licencí. Běžní uživatelé mohou vybírat mezi licencemi Office pro domácnosti a jednotlivce. Jediným rozdílem je to, že Office 365 pro domácnosti může používat až 6 uživatelů. 

Pro firmy nabízí MS Office tyto produkty:

 • Office 365 Business Premium (nejdražší varianta) – v této variant licence jsou dostupné všechny služby 
 • Office 365 Business – dostupné jsou tradiční aplikace MS Office ke stažení (Word, Excel, PowerPoint, Outlook), ale jen některé online aplikace. Není možné využívat například MS Teams či Sharepoint. 
 • Office 365 Essentials – Nabízí pouze přístup k online nástrojům MS Office. Na počítač není tedy možné nainstalovat tradiční aplikace MS Word, Excel,…

Jak zjistíte, jakou verzi MS Office používáte?

To, v jaké verzi programu aktuálně pracujete zjistíte v libovolné aplikaci MS Office (např. Word, Excel) na kartě Soubor → Účet. pod červeně psaným textem a logem Office.

Chcete se dozvědět více?
Zjistit více