Encyklopedie

Netisknutelné znaky v MS Word

Přehled a popis netisknutelných znaků v MS Word.

Mezera, konec stránky, odstavec… všechny tyto znaky a mnohé další, které při psaní neustále využíváme, nejsou při tisku, ani ve standartním rozložení vidět. Přesto však mají své značky, které se dají v MS Word zobrazit. Hrají důležitou roli ve všech dokumentech a umět s nimi pracovat se vyplatí.

Na kartě Domů netisknutelné znaky zobrazí ikonka Zobrazit vše ¶.

 

Normální mezera

Symbol: ·

Normální mezera je obyčejná mezera, která se do textu vkládá pomocí mezerníku. Netisknutelný symbol, který ji zastupuje je tečka uprostřed řádku.

 

Pevná (nedělitelná) mezera

Symbol: °

Pevná mezera je speciální znak, který lze vložit pomocí zkratky Ctrl + Shift + mezerník. Pevnou mezeru použijete tam, kde chcete, aby dvě slova byla brána jako jedno, například u jmen nebo u řady čísel (třeba telefonního čísla). Je označena kroužkem v horní části řádku.

 

Konec/zalomení odstavce

Symbol: ¶

Pokud chceme odskočit na další řádek, použijeme klávesu Enter. A ta nám vloží netisknutelný znak konce odstavce. Pozor však na časté odřádkování, například když chceme dojet na konec stránky. Pro tento úkon existuje jiný znak – konec stránky.

 

Konec stránky

Symbol: ··················Konec stránky··················

Konec stránky je vhodnou náhradou za mnohonásobné použití enteru, výše zmíněnou častou typografickou chybu. Vkládá se pomocí zkratky Ctrl + Enter a bez zapnutého zobrazení netisknutelných znaků to vypadá, jako kdyby nám kurzor jednoduše přeskočil na další stránku. Ve skutečnosti se však na předchozí umístění kurzoru vloží znak konec stránky. To je užitečné při dalším formátování.

 

Konec oddílu

Symbol: :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::Konec oddílu (X):::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

U formátování rozsáhlých dokumentů se vyplatí vkládat konce oddílů. Ty rozčlení dokument do více sekcí – oddílů – které pak lze samostatně upravovat, což ušetří práci i čas. Rozdílné konce oddílu lze vkládat z nabídky Konce na kartě Rozložení.

 

Tabulátor

Symbol: →

Tabulátorem se horizontálně člení text. Po stisknutí klávesy tabulátoru na klávesnici se může zdát, že se do textu vložila řada mezer. Skutečně však tabulátor vloží jen jediný znak, čímž posune místo psaní o jednu tabulátorovou zarážku dále. Znak tabulátoru je šipka ukazující vpravo, která může být více či méně „ukrojena“, podle toho, kde se nachází další zarážka. Na následujícím obrázku jsou použity dva tabulátory za sebou.

 

Tvrdé zalomení řádku

Symbol: ↵

Tento znak se vkládá těsně před konec řádku v případech, kdy je text přirozeným koncem nevhodně rozdělen. Například před spojkami a předložkami. Zkratka je Shift + Enter.

Do netisknutelných znaků lze dále zařadit i červená a modrá podtržení, o kterých se dozvíte více v tomto článku.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Word - mírně pokročilí
Zjistit více