Encyklopedie

Omezení úprav v prostředí MS Word

Zpracovali jste důležitý dokument a chcete nastavit uživatelům jen omezená práva k jeho použití? Přesně k tomu slouží funkce Omezit úpravy.

Pokud někomu předáváte dokument, můžete mu omezit možnost úprav. Tato funkce se nachází na kartě Revize → skupina ZámekOmezit úpravy.

 

V prvním poli (Omezit formátování na výběr stylů) máte možnost nastavit uživateli, že může dokument formátovat jen s použitím definovaných stylů. Zbylé možnosti (tučné písmo, kurzíva apod.) jsou neaktivní.

 

V druhém poli (Povolit jen tento typ úprav) máte možnost uživateli nastavit jen určité možnosti úprav:

  • Sledované změny – jedná se o nucené zapnutí Sledování změn – vypnout lze jen pomocí zadání hesla zámku.

 

  • Pouze vkládat komentáře – dokument je zamčen proti úpravám – není možné připisovat žádný text, návrhy změn je možné realizovat pouze formou vkládání komentářů (Revize → Nový komentář).
  • Vyplňování formulářů – v tomto případě není možné ani vybírat text, dokument je zamčen i na vykopírování textu pomocí Ctrl + C a Ctrl + V. Možné je jen vyplnění formulářů.
  • Žádné změny – dokument je zamčen proti úpravám.

Omezení úprav lze nastavit jen pro konkrétní uživatele. K tomu slouží spodní pole Skupiny.

Nastavení omezení úprav se projeví až po kliknutí na pole použít zámek. Očekává se zamčení dokumentu s použitím hesla, ale teoreticky je možné zamknout dokument i bez použití hesla.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Word - obchodní korespondence
Zjistit více