Nastavení myši ve Windows

Jak upravit možnosti myši a kurzoru ve Windows a další užitečné tipy.

Ať už se jedná o citlivost myši, velikost kurzoru, nebo intervaly kliknutí, všechny tyto atributy vašeho ovladače lze snadno upravit tak, aby vám co nejvíce vyhovovaly.

Nejprve je třeba se dostat do okna s nastavením myši. To jde nejsnáze přes vyhledávací pole Windows, kam jednoduše napíšeme „myš“.

 

Jaké okno se vám zobrazí poté, záleží na verzi Windows, kterou používáte. Vzhled okna se liší, možnosti nastavení jsou však téměř stejné.

Klasické okno s nastavením myši.

 

Modernější vzhled nastavení.

 

Okno s novějším vzhledem umožňuje upravit především základní atributy myši. K původnímu oknu, s nepatrně komplexnějším nastavením, se dá však dostat také, stačí sjet dolů na Související nastavení a kliknout na Další nastavení.

Nyní se pojďme podívat na jednotlivé možnosti, a to nejprve v jednodušším a poté v rozšířeném nastavení.

Primární tlačítko

Primární tlačítko je na myši to dominantní, tedy to, kterým klikáte (otevíráte, vybíráte, přetahujete apod.). Pro drtivou většinu uživatelů je to tlačítko levé.

Rychlost kurzoru

To, jak rychle se kurzor na obrazovce hýbe, nezáleží pouze na vaší hbitosti. Rychlost si můžete i sami upravit. Toto nastavení ocení možná především starší generace, anebo naopak ti, kteří počítač perfektně ovládají a vědí přesně kam kliknout.

Posunutí kolečka

Určuje, o jak velký kus se posune obsah po otočení kolečka myši.

Posouvání v neaktivních oknech

Užitečné zejména při multitaskingu, při kterém máte otevřeno více oken a nechcete mezi nimi zbytečně překlikávat, kvůli každému posunu.

Rychlost dvojího kliknutí

Dvojklikem například otevíráte složky. Pokud vám dělá problém rychle kliknout dvakrát za sebou, můžete si interval mezi kliknutími prodloužit.

ClickLock

Možná se vám již někdy stalo, že jste omylem začali označovat text na stránce spolu s pohybem myši. Tuto neplechu může způsobovat ClickLock. Ten ovšem může být i užitečným pomocníkem, a to zejména pro ty uživatele, kteří často označují, nebo přesouvají. Pokud máte ClickLock zapnutý, delším či kratším (lze nastavit) podržením primárního tlačítka myši na jednom místě aktivujete automatické označování

Ukazatele

Toto menu nabízí možnost změnit vzhled a velikost kurzorů, a to jak jednotlivě, tak v rámci celého schématu. Důvody mohou být čistě kosmetické, ale i praktické – uživatelé s horším viděním si mohou kurzor zvětšit, aby pro ně práce s počítačem byla přijatelnější. Změnit barvu a velikost můžete i v oknu systému Windows 10, v Souvisejícím nastavení.

Tip: Z (bezpečných) internetových stránek se dají stáhnout nové, unikátní vzhledy. A někteří fanouškové počítačových her zajisté ocení i to, že lze skrze složku dané hry nastavit herní ukazatele pro celý počítač.

Možnosti ukazatele

V tomto podokně lze opět nastavit rychlost ukazatele. A pokud se vám často stává, že se vám na obrazovce kurzor ztratí a nemůžete ho najít, pak vám určitě přijde vhod funkce, která vám po zmáčknutí Ctrl ukáže polohu kurzoru.

Kolečko

Zde lze detailněji nastavit již zmíněné posouvání kolečka.

Hardware

Zde si můžete zobrazit informace o připojené myši a manipulovat s dalšími připojenými zařízeními.

Jak nastavit touchpad se dozvíte zde.