Encyklopedie

Clickbait

Neuvěřitelné! Tento článek vám změní život…

Poutavý titulek, že? Tento článek vám ve skutečnosti život naruby nejspíše neobrátí, pokud jste ho tedy otevřeli v naději, že ano, nechali jste se nachytat na tak zvaný clickbait.

 

Co je clickbait?

O clickbaitu jsme se již zmiňovali ve článku o bezpečnostních tipech. I přesto, že někdy může být zcela nevinný a jeho účelem je například pouze zvýšit sledovanost, nezřídka je spojen s bezpečnostními hrozbami. V překladu clickbait znamená „návnada na kliknutí“, kterou také skutečně je – lákavým způsobem se snaží čtenáře, nebo diváka přimět kliknout na nějaký odkaz. Cílí, lidově řečeno, na „první signální“, snaží se podnítit přirozenou lidskou zvědavost a zmanipulovat člověka.

 

Jak clickbait vypadá?

Clickbait má mnoho forem, které ve většině případů kombinuje, aby docílil toho správného efektu. Využívá i grafických prvků – tučné, barevné, nebo podtržené písmo, zvýraznění, blikající animace, poutavá doprovodná fotografie apod. Často například využívá nedokončených vět, které nás nutí odkaz otevřít a přečíst si závěr:

Američtí vědci radí, že pro spokojenější život stačí pouze 2x denně…

Nebo odkazuje k neznámému předmětu, který nám nabízí něco „senzačního“:

Tento přípravek vám pomůže shodit 7 kg za pouhých 7 dní!

Někdy se tváří, že přináší šokující novinky, nebo informuje o nějaké události. Ačkoliv to může být pravda, událost většinou není tak zajímavá, jak vyplývá z titulku:

Šokující zpráva, která obletěla celý svět! Zjistěte více zde.

 

Kde se s ním můžete setkat

Jak již bylo zmíněno, clickbait nemusí být vždy nutně škodlivý. Jedná se v podstatě i o jeden z prostředků bulvárních médií. Ta by však měla znát své hranice a vědět, jak moc si mohou dovolit přehánět, a že nemohou čtenáře obelhávat. Využívá ho například i řada youtuberů, aby zvýšila sledovanost svých videí. Náhled videa a chytlavý název naznačují, že se ve videu stane něco nečekaného, ale po jeho shlédnutí zjistíte, že se buď nestalo vůbec nic, nebo to bylo v titulku značně přehnané. Podobné taktiky využívá i clickbait odkazující na různé weby, s cílem zvýšit jejich návštěvnost, která se započte i pokud z webu ihned odejdete. Může však odkazovat i na weby, kde se nachází nebezpečný malware, nejvíce na stránkách s neplaceným obsahem, proto je třeba být u podobných senzačních titulků obezřetný.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Kybernetická bezpečnost
Zjistit více