Encyklopedie

Emailový spam

Co je to spam, jak ho poznat a jak si s ním poradit.

V širším měřítku lze jako spam označit veškeré nežádoucí emaily. Některé emaily z této kategorie by však mohly spadat i do složky „Hromadné“, například reklamní sdělení a nabídky ze stránek, které jsme navštívili a poskytli jim svůj email.

V této složce se poté neškodně hromadí a u některých emailových domén po určité době i samy mažou. Z odběru těchto reklamních sdělení se však lze většinou odhlásit skrz odkaz na konci emailu, nebo v jeho záhlaví.

Pokud podobný odkaz, nebo jiný způsob, jak příjem reklamních nabídek zrušit email neobsahuje, pak ho lze s jistotou označit za spam. Je dobré však vždy možnost zrušení odběru zkontrolovat.

„Spam“ je pojem všeobecně známý a již delší dobu využívaný, existují proto jednoduché způsoby, jak se s ním vypořádat. Pojďme si ukázat jaké možnosti odstranění a zablokování spamu nám nabízí například jedna z nejpoužívanějších emailových domén – gmail.com.

G-mail má propracovaný inteligentní systém na odhalování nežádoucích emailů, tudíž se spamem vy sami příliš často zabývat nemusíte. Čas od času se ale může stát, že jeden či dva spamy proklouznou a budou vás obtěžovat v kategorii Doručené. Stačí pouze rozkliknout daný email a kliknout na ikonku „Nahlásit spam“.

Snímky obrazovky jsou pouze ilustrativní. Společnost YouTube škodlivé spamy nerozesílá.

Následně budete dotázáni, zda chcete pouze nahlásit spam, nebo se i odhlásit z odběru emailové adresy, jež vám ho zaslala.

Email se poté přesune do složky Spam, kterou najdete po rozkliknutí „Více“ na panelu vlevo. Zde ho můžete jednoduše smazat.

Obdobu složky Hromadné najdete v g-mailu v okénku „Kategorie“. Zde jsou navíc hromadné emaily podle druhu přehledně rozřazeny.

V ojedinělých případech se může stát, že systém na odhalování spamu udělá chybu a řádný neškodný email, který by se měl nacházet ve složce Doručené, označí jako spam. Postup je v tomto případě opačný. Ve složce Spam daný email označte a klepněte na „Není spam“.

Email se jednoduše přesune do složky Doručené a všechny následující emaily z této adresy budou chodit také tam.

Na závěr je třeba upozornit také na nebezpečné emaily, které mohou obsahovat viry, nebo jiný malware. Potíž je v tom, že krom naprosto cizích adres, mohou přijít například i z adresy vašeho kolegy nebo známého, jejichž počítač je zavirovaný a rozesílají je nevědomky. Proto tyto škodlivé emaily systém nemusí zachytit a uložit rovnou do Spamu. Naštěstí ale není nijak těžké je odhalit. Mají hned několik podezřelých typických znaků:

  • obsahují text, který nedává smysl
  • obsahují pravopisné a gramatické chyby
  • náhodně se střídají velká a malá písmena
  • text je v cizím jazyce, nebo je na první pohled poznat, že je přeložený
  • email má větší množství adresátů, které neznáte
  • je přiložená podezřelá příloha
  • odesílatel tvrdí, že jste něco vyhráli
  • obsahuje připojený odkaz, na který vás nutí kliknout

Pokud jste podobný email obdrželi, vyvarujte se dvou základním věcem – neklikejte na připojené odkazy a neotevírejte ani nestahujte přílohu! Raději si jeho důvěryhodnost ověřte a upozorněte na jeho obdržení adresáta.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Kybernetická bezpečnost
Zjistit více