Encyklopedie

Internetové vyhledávání podle obrázku

V Google vyhledávači nejste vázáni pouze slovy, můžete hledat také pomocí fotografií, nebo obrázků!

Dostali jste jako dárek rostlinu, ale nevíte, jak se jmenuje a jak se o ni starat – nevadí, Google vyhledávač to ví! Máte podezření, že někdo kopíruje Vaše umělecké dílo – přesvědčte se, že tomu tak není. Rádi byste obměnili Vaši počítačovou tapetu za něco nového, ale podobného – vyhledejte podobné obrázky. Důvodů, proč využít tuto funkci, je nezměrné množství.

Otevřete si Google obrázky. Ve vyhledávácím řádku klikněte na ikonku fotoaparátu.

Zde můžete hledat skrz URL adresu obrázku na internetu, nebo nahrát obrázek z počítače. Adresu zkopírujte z adresního řádku a následně vložte do kolonky vyhledávání. Pro nahrání obrázku klikněte na Vybrat soubor, poté zvolte požadovaný grafický soubor a klikněte na Otevřít.

Další možnost je přetažení fotografie do kolonky vyhledávání z již otevřeného okna.

Po vyhledání se zobrazí související odkazy a vizuálně podobné obrázky. Také uvidíte rozměry obrázku a bude Vám navrhnuto jeho téma.

A co takhle vyhledávat obrázky přes chytrý mobilní telefon, který máte vždy po ruce? Jde to!

Aplikace Google zahrnuje funkci Google Lens, přes kterou lze vyhledat fotografie podobné těm, které máte uložené v telefonu, nebo těm které jste právě pořídili. Je dostupná v App Store i Google Play.

Po stažení a otevření aplikace klikněte na ikonku vedle ikonky mikrofonu (hlasového vyhledávání).

Nyní si stačí pouze vybrat z nabídky, jaký typ vyhledávání potřebujete. Aplikace umožňuje vyhledat vyfotografovaný text (a také ho přeložit), památky či orientační body, podobně vypadající fotografie, a mnoho dalšího. Google Lens je fantastický pomocník pro všechny zvídavé osoby, které rádi vědí, co se kolem nich nachází – ať už je to zvíře, rostlina, pokrm, umělecké dílo nebo třeba budova.

Stáhněte si aplikaci Google a přesvědčte se sami, co vše Google Lens dokáže.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Google aplikace
Zjistit více