Encyklopedie

Mobilní aplikace pro výuku jazyků

Co takhle naučit se nový jazyk? Nebo byste raději oprášili znalost toho starého? Díky těmto aplikacím to půjde snadno a rychle.

Mobilní aplikace pro výuku jazyků

Většina jazykových aplikací dnes již obsahuje všechny prvky potřebné k získání znalosti jazyka na dobré úrovni. Zprostředkování gramatiky a slovíček, nebo cvičení zaměřená na poslech, četbu, psaní a konverzaci jsou prakticky samozřejmostí. Níže se tedy nachází spíše porovnání a rozlišení jednotlivých aplikací podle dalších podstatných kritérií. Protože ne všechny jsou opravdu bezplatné, i když se tak tváří, a protože ne všechny fungují na stejném principu.

Duolingo

Číslo 1 mezi jazykovými appkami. Duolingo nabízí možnost učit se přes 35 jazyků od těch základních světových jako je angličtina, přes exotickou asijskou vietnamštinu až po fiktivní klingonštinu pro fanoušky Star-Treku.  Ať už tedy opravdu toužíte po získání nových znalostí, nebo se učíte pouze pro zábavu, Duolingo je přesně pro vás. Nevýhodou je, že pro výchozí jazyk češtinu je jako protějšek dostupná pouze angličtina. Aplikace má sofistikovaný systém výuky, který vás neustále motivuje pokračovat. Na prvním místě v top žebříčku se však tahle appka se zeleným ptáčkem v logu nejspíš nachází díky její neomezené bezplatné verzi. Zatímco jiné aplikace po nějaké době vyžadují pro pokračování zaplacení plné verze, Duolingo vás nechá se učit jak dlouho chcete.

Více o Duolingu zde.

 

 

Mondly

Podobně jako Duolingo je Mondly z větší části bezplatné. Pokud vás aplikace opravdu nadchne a chcete do učení vložit více času, můžete si zakoupit plnou verzi, která nabízí ještě propracovanější cvičení pro rychlejší a efektivnější výuku. V Mondly je výuka koncipována především formou rozhovoru. V konverzačních částech lekcí vám pomáhá virtuální poradce a učí vás správnou výslovnost. Také jsou častá cvičení, ve kterých uživatel vybírá mezi překlady slovíček, díky čemuž si lépe dané slovíčko zapamatuje. Postup v učení si lze navíc zobrazit na přehledných grafech. Ačkoliv je tato aplikace velmi užitečná, co se týče učení se nových slovíček a gramatiky, oproti Duolingu lehce zaostává v pravidelném a pro začátečníky podstatném opakování – matkou moudrosti. Proto se bude líbit hlavně uživatelům s dobrou pamětí a těm, kteří neradi opakují a preferují kráčet vpřed.

Více o Mondly zde.

Babbel

Další výborná konverzační appka. Babbel vás nejprve naučí základní slovíčka a poté poradí, jak je zapojovat do vět. Díky možnosti si zvolit úroveň studovaného jazyka je také vhodný i pro pokročilejší mluvčí. Prostředí aplikace je jednoduché a přehledné. Největší rozdíl oproti jiným aplikacím je však možnost pustit si obohacující a zajímavé podcasty ve vámi studovaném jazyce. Poslech rodilých mluvčí po delší dobu vám pomůže lépe porozumět jazykovým strukturám a rozšíří vaši slovní zásobu. Většina světových jazyků již tuto funkci na Babbel podporuje. Ačkoliv je Babbel zdarma ke stažení, nechá vás však projít pouze první lekci. Pro další používání této appky je již nutné zakoupit si plnou verzi.

Více o Babbel zde.

Tandem

Na závěr jedna specialita. Ne nadarmo se říká, že nejlépe se jazyk naučíte přímo s rodilým mluvčím. Tandem vám toto umožní – a zadarmo! Tandem se vymyká klasickému způsobu učení jazyků spočívajícímu v procházení lekcí a simulované konverzaci s umělou inteligencí. V této appce žádné lekce na gramatiku, ani cvičení na slovíčka nehledejte, jedná se totiž o platformu, která propojuje konkrétní rodilé mluvčí se studenty jejich jazyka. Tandem je vlastně mezinárodní multilingvální Messenger. Nejprve zadáte, jaké jazyky ovládáte a jaké byste naopak chtěli zdokonalit. Appka vás poté propojí s konkrétními osobami – a konverzace může začít! A není třeba se ostýchat, na Tandemu se všichni učí, stejně tak jako vy. Účastníci konverzace mají možnost opravovat zprávy toho druhého a ihned poskytnou vysvětlení. Protože tato aplikace vyžaduje alespoň základní schopnost porozumění a komunikace v jazyce, není vhodnou variantou pro úplné začátečníky. Tandem je ideální pro středně a více pokročilé, kteří si chtějí znalost jazyka upevnit a naučit se ho používat přirozeně.

Více o Tandemu zde.