Encyklopedie

Na co si dát na internetu pozor?

Pohyb na internetu může být za určitých okolností rizikový, pojďme si představit, na co si dát pozor.

Internet je plný nejrůznějších nástrah. Na internet se přesouvají nejrůznější lidské činnosti a bohužel také kriminální činnost. Pojďme si ukázat, na co by si při brouzdání na internetu dát běžný uživatel pozor.

Jsme opravdu na správné stránce?

Existuje překvapivě rozsáhlý byznys, který se zabývá překlepy v adrese. Uživatel se při zadávání nebo při klikání může dostat na nějakou stránku, která předstírá cizí identitu. Například identitu banky. Díky tomu pak může z uživatele vymámit například nějaké citlivé údaje.

Co tedy zkontrolovat?

  • překlep v adrese, doménu – pokud bychom byli přesměrování například na ppstovnisporitelna.ru – je něco v nepořádku
  • platný certifikát – certifikační autorita vydává certifikát, díky které potvrzuje, že stránka je opravdu ta, za kterou se vydává
  • zabezpečené připojení – údaje, které odesíláte budou soukromé, zašifrované. Protokol https nikoliv http – viz hláška Připojení je zabezpečené.

 

Co když stahuji nějaké soubory?

Měl bychom si dát pozor na to, že je stahuji z ověřené webové adresy. Důvěryhodné jsou například oficiální stránky produktu (např. microsoft.com). V případě mobilních aplikací je např. o Google Play, Apple Play.

Při stahování dokumentů se můžete podívat, že při stažení pdf dokumentu se jedná opravdu o pdf dokument (nikoliv například dokument, který se za pdf dokument jen zdánlivě vydává – např. dokument.pdf.exe). Opravdovou příponu si zobrazíte v průzkumníku na kartě Zobrazení → skupina Zobrazit či skrýt → Přípony názvů souborů.

 

Jak bezpečně platit?

  • plaťte jen tomu, komu důvěřujete
  • ověřte platný certifikát, překlepy v adrese
  • neukládejte přístupové údaje do prohlížeče
  • nesdělujte číslo karty