Encyklopedie

Úprava fotek v MS Windows

Windows nabízí hned několik zabudovaných aplikací, ve kterých lze editovat fotografie.

Přestože někteří na úpravu fotek a obrázků preferují externí aplikace, není žádný důvod proč zanevřít na ty, které jsou již automaticky předinstalované. Základní úpravu zvládnou hravě, a naopak vás možná překvapí, že nabízí i některé pokročilejší nástroje.

Pozn.: Příklady jsou brány z verze Windows 10, v jiných verzích se editory mohou nepatrně lišit, nebo nejsou dostupné (Malování 3D bylo představeno ve Windows 10). Windows níže zmíněné aplikace střídavě podporuje a zase od nich upouští, a to někdy i v rámci jedné verze. Proto se mění i přístup k nim – vždy se však můžete spolehnout na vyhledávací pole, to vám najde všechny aplikace, které jsou momentálně nainstalované ve vašem zařízení. A pokud tam jednu z nich nenajdete, můžete se po ní zkusit podívat ve Windows Store.

Začneme od toho nejzákladnějšího – máte hezkou fotografii, ale rádi byste ji lehce ořízli či doladili jas. Pak vám nejspíše zcela postačí editor v aplikaci Fotky. Nejjednodušší přístup k němu je skrze kontextovou nabídku, ať už přímo, nebo přes Otevřít v programu… a následně Fotky.

 

Pokud otevíráme přes aplikace, je třeba ještě zvolit ikonku Upravit obrázek:

 

V aplikaci Fotky najdeme základní nástroje pro úpravu velikosti a rozměrů jako je oříznutí, převrácení, otočení…

 

…dále zajímavé efekty a automatické vylepšení…

 

…a samozřejmě i nabídku pro úpravu světla, barev, jasu apod. Lze zde také odstranit červené oči a provést drobnou bodovou úpravu. Když jste s úpravami spokojeni, můžete editovanou fotografii uložit buď jako kopii, nebo nahradit tu původní.

 

Aplikace se tedy hodí převážně na drobné úpravy a doladění fotografií. Mohli jste si však všimnout, že zde něco chybí – možnost do obrázku kreslit a přidat text. Ty najdeme v aplikacích Malování a Malování 3D. Malování k Windows neodmyslitelně patří a bylo v každé jeho verzi. Právě z toho důvodu je však již poněkud zastaralé, proto Windows přišel s Malováním 3D, které má o něco širší nabídku nástrojů a celkově je uživatelsky přívětivější. A jak už název napovídá, na své si v něm přijdou především fanoušci práce s 3D objekty, se kterými lze v aplikace hravě pracovat.

Prostředí klasického Malování.

 

Prostředí Malování 3D.

 

Kreslení do obrázku ještě umožňuje aplikace Výstřižek a skica, ta se však využívá především pro pořizování snímků obrazovky a kreslení slouží jen jako dodatečná úprava.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Kurz grafiky pro negrafiky
Zjistit více