Encyklopedie

Jaký je rozdíl mezi Select a Activate ve VBA?

Víte jaký je rozdíl mezi příkazy Select a Activate? Dozvíte se v následujícím článku.

Při výběru jednoho objektu (např. listu, buňky, grafu) se tyto funkce v podstatě neliší. Rozdíl je patrný při výběru více položek.

Vybrat více položek (např. List 2 a List 3) je možné jen pomocí funkce Select – označení.

Pokud v rámci tohoto výběru chcete nějaký objekt aktivovat, zvolíte funkci Activate. Nedojde k odznačení celého výběru, ale v rámci vybraných položek se jedna konkrétní aktivuje (List 2).

Kód pro ukázku je zde:

  1. Pomocí funkce Select jsme vybrali List 2 a List 3. (kód vznikl pomocí záznamníku – označení se stisknutou klávesou CTRL)
  2. Pomocí funkce Activate aktivujeme v rámci vybraných 2 listů List 2. Nyní je List 2 zobrazený (aktivní). Označeny jsou však stále oba listy (List 2 a List 3).  (kód vznikl pomocí záznamníku – označení bez stisknuté klávesy CTRL)

 

Pomocí záznamníku maker si můžete vyzkoušet záznam kódu při výběru a aktivaci položek. Vybírejte buňky, listy či grafy se stisknutou klávesou CTRL. Poté v rámci výběru aktivujte jednotlivé prvky bez stisknuté klávesy CTRL.

Je jedno, zda při výběru jednoho objektu použiji Select nebo Activate?

Jistotou je použití funkce Select, zde máte jistotu, že se zruší předchozí výběr objektů a nedojde k hromadným změnám, např. na více listech najednou.

 

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Excel - makra
Zjistit více