Encyklopedie

Jak vytvořit v Excelu kartogram?

Nejnovější verze Excelu umí přehledně zobrazit geografická data do mapy - neboli kartogramu.

V Excelu (ve verzi MS Office 365) je možné vytvářet mapy z jednoduchých tabulek. Nástroj pro tvorbu map se jmenuje Kartogram a nachází se ve skupině Grafy na kartě Vložení.

 

Pro vytvoření kartogramu je potřeba připravit vstupní tabulku. Kartogram umí vizualizovat okresy, kraje, státy nebo dokonce i PSČ.

Do prvních dvou sloupců se zadá vyšší územní celek – např. název země – Česká republika (nástroj může a nemusí dobře fungovat bez tohoto sloupce) a pak samotný název okresu (resp. kraje). V pravém sloupci jsou pak samotná čísla, která chceme zobrazit v mapě. V kartogramu můžeme nastavit zapnutí/vypnutí základních prvků: názvu, popisků, legendy.

 

Kartogram umí lokalizovat všechny okresy v ČR. Důležité je dát si pozor na správný (plný) název okresu např. Rychnov nad Kněžnou, Jablonec nad Nisou, Brno-město. Jedinou výjimku tvoří okres Most (záměna s anglickým slovem most = nejvíce). Řešení je poněkud neobvyklé, ale funkční, stačí místo názvu Most přepsat německý ekvivalent Brüx nebo Brux.

Pro zpracování dat se používá online vyhledavač od Microsoftu Bing. Kartogram nebude fungovat, pokud je odesílání dat do Bingu blokováno (např. díky bezpečnostní politice firmy).

Pro podrobnější nastavení mapy je možné použít volbu Formát datové řady (dostupné po kliknutí pravým tlačítkem myši na mapu). Zde je možné nastavit zobrazení minima a maxima a také oblasti mapy.