Encyklopedie

Jak na tvorbu hierarchie v Power BI?

Hierarchie je v datové analýze často používaný pojem. Pojďme si jej představit v prostředí Power BI.

Mějme následující vizuál. Máme průměrné příjmy za jednotlivé dny v týdnu. Jak dny v týdnu seřadit od pondělí do neděle se dočtete v tomto článku: Jak pracovat s názvy dnů v Power BI

Chtěli data seskupit do 2 kategorií – všední den a víkend, tak aby bylo možné kliknout si na kategorii víkend a zobrazila se jen sobota a neděle. Stejně tak vybrat všední den a zobrazí se jen pondělí – pátek.

 

Řešením je vytvoření nového sloupce pomocí jazyka DAX. Pokud den v týdnu je >=6 jde o víkend, pokud ne jde o všední den.

Vzorec vypadá takto:
Víkend x pracovní den = IF(‚Data – KT'[Den týdne]>=6,“Víkend“,“Pracovní den“)

 

Následně je potřeba vytvořit hierarchii (složku), která obsahuje 2 pole – Víkend x všední den a Název dne. Hierarchie se vytvoří kliknutím pravým tlačítkem na dané pole a volbou možnosti Vytvořit hierarchii.

 

Další pole se už do vytvořené hierarchie jen přidá.

 

Hierarchie pak vypadá takto:

 

Při tvorbě vizuálu se vytvořená hierarchie použije. Data pak je možné elegantně procházet pomocí šipek v horní části vizuálu.

 

Pokud se chceme dostat na podrobnosti dnů v týdnu, klikneme na jednoduchou šipku procházení – ta zčerná. Po kliknutí na sloupec se dostaneme k požadovaným podrobnostem.

 

 

 

 

 

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Excel - Power BI
Zjistit více