Encyklopedie

Průzkumník Windows – Skryté položky

Jeden ze způsobů ochrany soukromých dokumentů

Věděli jste, že ve Windows lze skrýt složku, fotografii, dokument a mnoho dalších položek? Na ploše se stanou neviditelnými a nebude možno je v počítači vyhledat.

Proč skrývat soubory? Třeba proto, že ne vždy na svém osobním počítači pracujete jen vy. Jednou půjčíte počítač kamarádovi, kolegovi z práce, lektorovi IT či rodinnému příslušníkovi. A tito lidé určitě nemusí vidět náhledy Vašich fotografií ze zahradní párty či rodinný rozpočet v MS Excel.

Skrýt soubory můžete pomocí pravého tlačítka myši – stačí pravým tlačítkem klepnout na soubor a zvolit Vlastnosti → Obecné a zde v části Atributy zaškrtnout políčko „Skrytý“.

Pokud se ve složce nachází další soubory, zobrazí se nabídka na skrytí všech souborů ve složce.

Skryté soubory budou viditelné pouze pokud v průzkumníku Windows v panelu Zobrazení zaškrtneme políčko „Skryté položky“ (ve starších verzích operačního systému se toto nastavení může lišit). Možnost zobrazit námi skryté položky má však kdokoliv, kdo má přístup k danému přístroji a je mu známo jak.. Málokdo si však na tuto funkci vzpomene, nebo vůbec netuší, že existuje.

Takto upravené soubory mají – po zobrazení skrytých položek – lehce průhlednou podobu a lze je tak snadno rozlišit od obyčejných souborů.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Windows 10
Zjistit více