Encyklopedie

Snímek obrazovky

Podívejte se, jak ve Windows pořídit snímek obrazovky.

Často se nám může stát, že potřebujeme „vyfotit“ obrazovku počítače. Fotit ji doslova (tedy telefonem nebo fotoaparátem) se však určitě nevyplatí, protože většinou vzniknou rušivé vizuální efekty. Dobrou zprávou je, že to tímto způsobem dělat nemusíte. Windows má totiž již zabudované nástroje pro pořízení snímku obrazovky.

Snímek obrazovky (screenshot) lze pořídit buď přímo přes konkrétní klávesu, nebo za použití zabudovaného softwaru. Rozdíl je zejména v rychlosti – potřebujete-li snímek hnedka (například jen někam vložit) a nebudete ho dále upravovat, pak se vyplatí jej pořizovat skrze klávesu. Pokud však víte, že snímek potřebujete ještě oříznout nebo jinak upravit, vyplatí se využít program.

Klávesa, která umožňuje pořídit snímek obrazovky, se nazývá Print Screen (zkratky PrtSc, Prt Scn apod.) a nachází se v pravé horní části klávesnice, většinou vedle klávesu F12. Může se používat jak samotná, tak v kombinaci s dalšími klávesami. Jaký snímek vytvoří a co se s ním dále stane ovšem záleží na verzi Windows. Zde je přehled rozdílů mezi Windows 10 a 11:

 

Windows 10 Windows 11
PrtSc Snímek celé obrazovky – uloží snímek do schránky. Snímek celé obrazovky – uloží snímek do příslušné složky.
Windows + PrtSc Snímek celé obrazovky – uloží snímek do schránky i do složky. Snímek celé obrazovky – uloží snímek do schránky i do složky.
Alt + PrtSc Snímek aktuálně vybraného okna – uloží snímek pouze do schránky. Snímek aktuálně vybraného okna – uloží snímek do schránky i do složky.

 

Ze schránky se poté musí snímek vložit do jakéhokoliv programu, který to umožňuje vkládání obrázků (Word, Photoshop…) odkud ho již lze uložit do počítače. Složka, do které se automaticky ukládají snímky, se jmenuje Snímky obrazovky a nachází se v Tento počítač ve složce Obrázky.

Řada lidí však preferuje používání programů Výstřižky nebo Výstřižek a skica. Ve Windows 10 spolu koexistují a uživatel si může vybrat, ve Windows 11 byly spojeny dohromady v jednu aplikaci. Pokud je spustíte jako aplikace, můžete v nich vytvořit snímek i za několik sekund. Většinou se však snímek pořizuje skrze klávesovou zkratku Windows + Shift + S. Po stisknutí se vám uprostřed v horní části obrazovky zobrazí čtyři ikony (plus křížek k zrušení pořizování snímku):

 

  • Obdélníkový tvar – umožňuje vytvořit snímek jakéhokoliv místa na obrazovce, a to ve tvaru volně tvarovatelného obdélníku (například jako tento snímek ikon)
  • Volný tvar – libovolně táhněte myší a vytvořte si tak tvar, který potřebujete
  • Okno – „přichytí“ výběr na jedno z otevřených oken a vyfotí ho
  • Celá obrazovka – snímek celé obrazovky

Jakmile máte vybranou oblast, pusťte myš a oblast se vyfotí. Vyskočí na vás upozornění, že se snímek zkopíroval do schránky…

 

… a pokud na upozornění kliknete, rovnou vás přenese do editoru, kde můžete snímek upravit a uložit, jak a kam budete chtít.

Prostředí aplikace Výstřižek a skica ve Windows 10.