Encyklopedie

Automatické opravy

V kancelářských aplikacích MS Word, Outlook, Powerpoint je možné pomocí kombinace kláves vkládat některé symboly. Například:

  • skupina znaků (c) je nahrazena symbolem ©
  • znaky –> jsou nahrazeny šipkou →

Další nahrazení jsou zobrazena v tabulce:

Kromě toho Word automaticky nahrazuje i některá slovní spojení, překlepy. Např. a j. je nahrazeno aj. nebo a pod. je nahrazeno apod.

Všechny tyto automatické opravy je možné editovat pomocí Možnosti automatických oprav. Celá cesta je: Možnosti nastavení je možné měnit přes nabídku Soubor → Možnosti → Kontrola pravopisu a mluvnice → Možnosti automatických oprav

Nahrazení skupiny znaků je možné vrátit pomocí klávesnice BACKSPACE. Pokud byste neměli o automatické nahrazování zájem, je možné odkliknout zaškrtávací pole Nahrazovat text během psaní.

Zajímavou možností je definice vlastních zkratek pro nahrazení textu. Do pole Nahrazovat: vložíte vlastní klávesové kombinace a do pole Za: vložíte daný symbol.

Dialogové okno obsahuje kromě záložky Automatické opravy ještě další čtyři záložky. Asi nejvíce využívanou je Automatický formát, kde je možné nastavit nahrazování zlomku 1/2 znakem pro jednu polovinu, automatické formátování hypertextových odkazů nahrazování „rovných“ uvozovek „oblými“ a další.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Word - základy
Zjistit více