Encyklopedie

Možnosti vkládání tabulek z Excelu do Wordu.

Pojďme prozkoumat, jak lze pracovat s tabulkami MS Excel v textovém editoru.

V MS excelu mějme výchozí tabulku, která obsahuje 2 ručně zadané hodnoty A a B a jejich součet označený jako C. Kopírovat tabulku v Excelu je možné pomocí klávesové zkratky Ctrl + C.

 

Vkládat tabulku lze různými způsoby. První možnost (zachovat zdrojové formátování) vloží tabulku tak, že místo vzorce pro součet je vložena hodnota 3. Tuto tabulku lze pak libovolně upravovat. Při změně vstupních dat v Excelu se žádné změny neprojeví. Tabulky nejsou nijak propojené.

 

Druhá možnost – použít cílové styly se chová stejně jako možnost předchozí, rozdílné je formátování tabulky. Je zde použito formátování Wordu.

 

Pokud chceme, aby se obsah tabulky měnil při změně vstupních hodnot v Excelu, je potřeba použít třetí či čtvrtou možnost. U obou možností je ikona řetězu symbolizující spojení tabulek.

 

Pokud v Excelu dojde ke změně, změna se automaticky projeví i v tabulce. Pokud bychom chtěli propojení aktualizovat či upravit, je potřeba kliknout pravým tlačítkem myši na tabulku a zvolit možnost Aktualizovat propojení či Propojený objekt typu.

 

Nejpodrobnější nabídku úprav propojení nalezneme pod položkou Propojení. Zde je dobře vidět, z jakého souboru pochází vstupní data, je možné upravit cestu k souboru nebo také propojení zrušit.

 

Pokud byste chtěli do Wordu vložit tabulku, která si má zachovat funkčnost, má přepočítávat vzorce a funkce, ale zároveň nechcete propojovat Excel a Word do sebe, je možné použít možnost Vložit jinak.

 

Ve výběru se zvolí Vložit – List aplikace MS Excel.

 

Tato tabulka je při výběru označená šedými body a ikonou kotvy.

Pokud se rozhodnete pomocí dvojkliku editovat tabulku, je možné přímo ve Wordu editovat vzorce vytvořené v Excelu.

 

Při kopírování tabulek z Excelu do Wordu můžeme také často narazit na situaci, že se tabulka do Wordu nevejde – je moc široká. Řešením může být volba příkazu Přizpůsobit oknu, které je možné otevřít v kontextové nabídce zobrazené po kliknutí pravým tlačítkem myši na bílou ikonu se šipkami v pravém horním rohu aplikace.

 

Tato kontextová nabídka umožňuje i tabulku kompletně odstranit.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Word pro mírně pokročilé
Zjistit více