Encyklopedie

Google – rozšířené možnosti vyhledávání

Nedaří se vám vygooglit přesně to, co potřebujete? Vyzkoušejte pokročilé možnosti vyhledávání!

Google je mocný nástroj, vyhledá neuvěřitelné informace. Někdy se však musíme dlouho probírat množstvím nechtěných výsledků a vhodného článku se ne a ne dobrat. V takových případech je dobré hledání upřesnit. Ukažme si nejpoužívanější nástroje, které umí vyfiltrovat správné výsledky.

Mínus (nechci)

Znak mínus se používá pro odfiltrování slov, která ve vyhledávání nechcete vidět. Uveďme si konkrétní příklad. Zadáte do vyhledávače název města (Holice) a co se stane. Na prvních několika místech se zobrazí oficiální stránky města, teprve hluboko pod tím jiný obsah.

 

Chcete odfiltrovat městské stránky? zkuste zadat název sídla -město (pozor na správné zapsání mezer, je rozdíl zda napíšete Holice -město nebo Holice – město).

 

Site: (vyhledat na daném webu)

Chcete vyhledat výsledky na nějakém konkrétním webu? Stačí za hledané slovo napsat site:

Ten samý příkaz lze použít i pro filtrování cizojazyčných stránek. Toho využijeme například u slov, která se do češtiny nepřekládají – např. názvy firem, cizích měst (třeba Bordeaux).

 

Uvozovky:

Chcete vyhledat přesný výsledek? Přesné seřazení slov za sebou bez vložených výrazů? Použijte uvozovky. V ukázkovém příkladě byl vyhledán pouze jeden jediný správný výsledek.

Vyhledávací frázi můžeme kombinovat se znakem hvězdičky *.

Např. „Jak jsem * u rodičů“.

Výsledkem pak bude:

Jak jsem bydlela u rodičů

Jak jsem spal u rodičů

Jak jsem obědval u rodičů 

apod.

 

Intitle:výraz

Tento způsob vyhledávání vypíše jen výsledky, které se nachází v nadpisech článků.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Online kancelář Google Apps
Zjistit více