Encyklopedie

Nejznámější počítačové viry

… aneb není vir, jako vir.

V článku počítačové viry jste se mohli dozvědět o tom co vlastně viry jsou, jak se šíří a jak se jim bránit. Nyní se zblízka zaměříme na konkrétní nejvýznamnější viry. Je však třeba podotknout, že počítačové viry jsou nenápadné, přizpůsobivé a stále se mění. Porovnávat jejich škodlivost a rozšířenost je tedy poměrně komplikované. Níže zmíněné viry tedy nejsou nutně ty nejnebezpečnější, ale rozhodně patří mezi ty nejzajímavější.

 

Creeper – praotec všech virů

Úplně první vir byl vytvořen roku 1971. Šířil se po ARPANETu, počítačové síti, která je předchůdcem dnešního internetu. Dnes se ho již bát nemusíte, ale ani když byl aktivní, nebyl nijak nebezpečný. Pouze uživatelům zobrazoval otravnou hlášku.

 

ILOVEYOU

Vznikl roku 2000 a jedná se o jeden z nejznámějších a nejrychleji se šířících virů, který napáchal obrovské škody. Název ILoveYou (v překladu „Miluji Tě“) dostal podle předmětu emailu, skrze který se šířil. K emailu byla přiložena příloha s názvem, který měl upoutat pozornost a donutit uživatele ji stáhnout a spustit. A pokud se tak stalo, virus měl pré. Potají se začal rozesílat na další emailové adresy v MS Outlook adresáři uživatele a šířil se dál. V počítači pak vyhledával čísla a piny kreditních karet, přepisoval registry a poškozoval soubory. ILoveYou viru se již bát nemusíte, ačkoliv se stále někde nejspíše schovává, dnešní antivirové programy a mnohokrát updatovaný Outlook si s ním již poradí. Podobný tip virů se však stále po emailu šíří a není nijak neobvyklý, buďte tedy obezřetní a dávejte si pozor na spam.

 

Petya / PetrWrap / NotPetya

Petya je virus, který se začal šířit roku 2016. V následujících letech nabýval na síle a přicházel s novými verzemi – PetrWrap a NotPetya. Největší škody napáchal na Ukrajině, například v Ukrajinské národní bance, ale škodil, a stále škodí, po celém světě. Jedná se o ransomware, tedy o vyděračský vir. Tím, že zablokuje hlavní zaváděcí záznam pevného disku, zamezí uživateli přístup k počítači a v něm uloženým souborům. Následně požaduje vysoké výkupné, nyní většinou v Bitcoinech. Zní vám toto povědomě? To je možné, protože i u nás byl Petya velmi čilí a stále tu přetrvává. Nebylo by tedy překvapením, pokud jste se s ním setkali vy sami, nebo někdo z vašeho okolí. Bohužel stále neexistuje účinný způsob, jak zašifrované soubory jednoduše odblokovat, nejlepší obranou je tedy obezřetnost a kvalitní antivirový program.

 

WannaCry

Tento virus byl vypuštěn v roce 2017, nakazil přes 250 tisíc počítačů, a je tak považován za nejničivější virus vůbec. Nejvíce škod napáchal v Rusku, v Číně, a podobně jako Petya, na Ukrajině. Napadl například i britskou Národní zdravotní službu či společnosti FedEx a Renault. Opět se jedná o ransomware, šifrující data na pevném disku. Požaduje výkupné ve výši zhruba 300 USD, které se následně zvyšuje. WannaCry zaměřuje pouze na operační systém Windows. Do počítače se dostával skrze bezpečnostní chybu v zastaralém protokolu. Microsoft však toto poměrně rychle vyřešil a dnes již tedy aktualizované systémy virus nevpustí. I tak je však dobré mít dobrý antivirový program, který by případného podobného vetřelce rychle odhalil a zneškodnil, protože se virus neustále vyvíjí a hledá si nové cestičky.

 

Stuxnet

Jedná se o počítačového červa, není to tedy virus v pravém slova smyslu. Červ se totiž dokáže do dalších zařízení šířit nezávisle na uživateli. Červ Stuxnet nepředstavuje pro běžného uživatele téměř žádnou přímou hrozbu, je však zajímavý něčím zcela jiným. Jedná se totiž o specifický malware, který se zaměřoval především na systémy průmyslových objekty. Cíl byl jasný – co nejvíce se rozšířit, zasílat útočníkovi nashromážděná data a případně od něj dostávat příkazy k dalším akcím. Virus objevila běloruská bezpečnostní společnost VirusBlokAda v roce 2010, největších a zřejmě i nejdůležitějším cílem byl však Írán, konkrétně tamní jaderné elektrárny. Stuxnet byl v té době zcela unikátním a neobyčejně propracovaným virem a záhy se odhalilo proč – byl totiž vytvořen profesionály, nejspíše z tajných armádních složek. Ačkoliv se k němu dodnes pochopitelně žádný stát nepřihlásil, spekulovalo se o tom, že se jedná o společný projekt USA a Izraele.

 

A jak to s viry vypadá nyní?

Dá se říct, že ty pravé, typické viry jsou dnes již poměrně na ústupu, alespoň ve vyspělých zemích. Hackeři však neustále vylepšují svůj arsenál a rychle reagovat na nové bezpečnostní prvky. Dalo by se říct, že viry přicházejí ve vlnách – vždy když se podaří nějaký typ dostat pod kontrolu, útočníci si rychle poučí ze svých chyb a vytváří nové. I tak to však nemají viry v dnešní době jednoduché. Operační systémy již nemají mnoho zadních vrátek, firewall dobře funguje a inženýři zabývající se antivirovými programy jsou neustále ve střehu. Uživatelé jsou co se týče bezpečnosti na internetu a práce s počítačem navíc stále vzdělanější.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Kybernetická bezpečnost
Zjistit více