Encyklopedie

Anonymní režim v prohlížeči

Jsme v anonymním režimu opravdu anonymní?

Kromě klasického způsobu používání prohlížeče, můžeme prohlížeč otevřít v takzvaném anonymním režimu. Buď rozkliknutím ikony prohlížeče na hlavním panelu a zvolením „Nové anonymní okno“, nebo přímo v nabídce prohlížeče.

Nenechte se však zmást názvem, neposkytuje totiž úplnou anonymitu a na internetu tak rozhodně nebudete 100% inkognito. Tento režim skryje Vaši aktivitu pouze před uživateli stejného zařízení.

Co vše tedy nebude uloženo? Především historie prohlížení a cookies. Nikdo si tak nebude – po uzavření všech oken prohlížeče – moci prohlédnout Vaše vyhledávání. Dále se neuloží povolení udělená jednotlivým webům, vyplněné formuláře, či hesla.

Některé citlivé informace, však budou stále viditelné, a to především pro navštívené webové stránky, poskytovatele internetu, nebo správce serveru (škola, zaměstnavatel…). Nejpodstatnější je, že lze stále získat přístup k Vaší IP adrese neboli adrese, podle které lze poměrně přesně určit Vaši polohu. Ovšem nemusíte se znepokojovat, pokud neprovozujete na internetu nelegální aktivity, tak o Vaši IP nebude nikdo krom poskytovatele internetu jevit zájem. Viditelná bude i Vaše identita, pokud se přihlásíte ke svým účtům na internetových stránkách. Také je třeba poznamenat, že ačkoliv se po uzavření všech anonymních oken vymaže historie stahování, stažené soubory nadále zůstanou v zařízení.

Ve stručnosti tedy lze říci, že anonymní režim pouze usnadňuje práci s internetem z hlediska vymazávání historie a souborů cookies. Mějte na paměti – na internetu nejste nikdy neviditelní.

 

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Google aplikace
Zjistit více