Encyklopedie

Formáty souborů vektorové a rastrové grafiky

Pojďme si společně udělat pořádek ve formátech souborů vektorové a rastrové grafiky!

Formátů používaných pro práci s vektorovou a rastrovou grafikou je celá řada. Pojďme se podívat na ty nejčastější z nich.

Rozlišujeme formáty souborů které ukládají celý projekt (používají se zde objekty, vrstvy apod.), který je možné editovat v daném Software:

Formát Software
psd Adobe Photoshop
ai Adobe Illustrator
cdr Correl Draw

 

A formáty souborů, které souží pro zobrazení souborů. Sem patří ty, které jistě dobře znáte. Pojďme si představit nejznámější z nich.

Formáty se dají rozlišit na ztrátové a bezztrátové. Bezztrátový formát uchovává všechny informace z obrázku, nevýhodou bývá větší velikost obrázku. Ztrátový formát dokáže výrazně zmenšit velikost obrázku, děje se tak však na úkor kvality.

Formáty souborů rastrové grafiky:

Formát souboru Popis
bmp (bitmapa) Bitmapa – nekomprimovaný formát souboru, každý bod nese informaci o tom, jaká je zde použitá barva. Soubory formátu bmp jsou poměrně velké.
jpg (JPEG) Základní formát pro ukládání obrázků ve ztrátové kvalitě. Výhodou je menší velikost obrázku. Do formátu jpg se běžně ukládají fotografie pořízené digitálním fotoaparátem či mobilem.
raw Bezztrátový formát souboru ukládající všechny informace pořízené digitálním fotoaparátem. Soubory v RAWu umožňují i velmi pokročilé úpravy fotografií.
gif Grafický formát určený pro rastrovou grafiku. Jeho velké omezení spočívá v tom, že jeho barvená hloubka je jen 8 bitů. Umožňuje tedy zobrazení pouhých 256 barev. Výhodou gifu je to, že umožňuje i jednoduchou animaci. Gif používá bezztrátovou kompresi, proto je vhodný i pro zobrazení vektorové grafiky.
tif Bezztrátový formát souboru. Soubory bývají často velmi velké. Tento formát je považován za zastaralý a dnes se příliš nepoužívá. Dříve byl standardem pro tisk.
png Grafický formát určený pro bezeztrátovou kompresi rastrové grafiky. Vyvinut jako zdokonalení formátu gif. Oproti gifu však neumožňuje jednoduchou animaci. Výhodou formátu je osmi bitová průhlednost. Ta umožňuje různé úrovně průhlednosti částí obrázku. Jde o otevřený formát souboru – není vázaný komerční licencí.

 

Formáty souborů vektorové grafiky:

Formát souboru Popis
svg Základní otevřený formát souboru pro vektorovou grafiku. Umožňuje vkládání přímo do kódu HTML webové stránky. Jako výchozí formát jej používá například volně šiřitelný SW Inkscape.
dwg Formát souborů používaný Autocadem. Standard pro předávání technických výkresů.
pdf Souborový formát vyvinutý firmou Adobe pro ukládání dokumentů nezávisle na softwaru i hardwaru, na kterém byly pořízeny. Soubor typu PDF může obsahovat text i obrázky, přičemž tento formát zajišťuje, že se libovolný dokument na všech zařízeních zobrazí stejně.

 

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Kurz grafiky pro negrafiky
Zjistit více