Encyklopedie

Jak na zápis méně obvyklých znaků v prostředí MS Windows?

Nedaří se Vám napsat na ten správný znak? Datlujete na klávesnici a ne a ne se dopídit výsledku. Podívejte se na tipy v tomto článku.

Pojďme si ukázat, jak vložit do textu méně obvyklý symbol. Klávesnice počítače obsahuje množství kláves. U některých z nich (zejména těch, které se nachází v pravé části klávesnice) je někdy obtížné určit, k čemu slouží. Na klávesách jsou různé potisky. Pro  českou klávesnici platí, že funkční jsou ty znaky, které se na popisku klávesy nachází vpravo. Například klávesa vedle písmene P má potisk – {[/ú se stisknutou klávesou SHIFT napíšete znak /, bez ní ú.

Potřebujete napsat znak €? Podívejte se na klávesu E, tam je tento znak i nakreslený. Můžete jej napsat pomocí stisku klávesy Alt gr + E.

Pokud chcete vidět, co se pod kterou klávesou skrývá, můžete použít šikovnou aplikaci s názvem Klávesnice na obrazovce (angl. Keyboard on Screen). Do vyhledávácího okna Windows stačí napsat „Kl“

 

Zde se můžete podívat, jakou má který znak pozici. Pokud zmáčknete SHIFT či CAPS LOCK klávesy se změní. Asi nejzajímavější volbou je stisk pravé klávesy Alt gr. Vidíte, že i pomocí české klávesnice je možné napsat různé znaky – <>[]$ atp. V horní části se nachází zvláštní znaky – ty slouží pro méně obvyklou diakritiku ő, â, ă, å a taky pro zápis vlnovky ~. Nejefektivnější je okno si ofotit a vytisknout – pak máte symboly před sebou a nemusíte aplikaci znovu a znovu otvírat.

 

A co třeba zápis °C? Toho lze asi nejjednodušeji dosáhnout tak, že zmáčknete se stisknutou klávesou SHIFT klávesu, která se nachází v pravém horním rohu hned pod klávesou Escape. Pak už jen stačí napsat velké C. Pozor – objeví se oba znaky naráz, ne jeden po druhém.

Jinou zajímavou možností, jak vložit neobvyklý symbol je použití klávesové zkratky Win + . (Windows + tečka). Tímto způsobem otevřete dialogové okno pro vložení nejrůznějších symbolů.

 

Nemůžeme opomenout ani tradiční způsob vkládání symbolů pomocí MS Word. Karta Vložení → Symboly → symbol → Další symboly.

 

Ještě jiný zajímavý způsob vložení je použití fontu Symbol. Pak při psaní na klávesnici místo znaků a, b se zobrazí symboly α, β.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Word pro mírně pokročilé
Zjistit více