Encyklopedie

Pokročilé použití průzkumníka Windows 11

Hledáte často nějaké soubory na pevném disku? Potřebujete si nějak utřídit soubory ve složce, kam ukládáte soubory stažené z internetu? Rádi byste vyhledali v dokumentech různé tvary jednoho slova? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Pokud si stahujete soubory z internetu do jedné složky, po nějaké době zjistíte, že je poměrně dost přeplněná a špatně se v ní vyhledává. Jednou z možností jak si prohledávání usnadnit je použití řazení či filtrace souborů. Řadit či filtrovat můžete dle různých kritérií (Název, datum změny, velikost). My si ukážeme, jak lze filtrovat dle typu souboru. V horní části aplikace Průzkumník máme položky Název, Datum změny apod. Pokud si na ní kliknete, zobrazí se malá šedá šipka nad názvem kategorie (v náhledu níže je aktivní u kategorie velikost) – tím aktivujete řazení souborů dle velikosti. Pokud chcete filtrovat soubory, je potřeba kliknout na šipku vedle názvu kategorie. Pak se rozbalí podokno filtrace, zde vyberete danou položku. Na ukázce níže je aktivní typ souboru mkv. Proč jsme vybrali právě tento formát? Třeba proto, že máme jistotu, že jej dobře přehrají i širokoúhlé televizory.

 

Jindy potřebujeme prohledat soubory jinak. Třeba tak, že chceme rychle zjistit, co je obsahem daného souboru (např. dokumentu MS Word). Název nic neříká, tak použijeme Podokno náhledu (Zobrazit → Zobrazit → Podokno náhledu). Pak jen stačí vybrat soubor a hned vidíme, co obsahuje.

 

 

Ještě jiná situace může nastat, když chceme vyhledat nějaké slovo v dokumentu. Pak použijeme boční vyhledávací okno v pravém horním rohu – to najde všechny dokumenty, kde se dané slovo vyskytuje. Může se ale stát, že potřebujeme najít různé varianty daného slova (např. Václav či Vašek, Jan či Honza, Jiří či Jirka, Tonda či Antonín a podobně). V tomto případě je potřeba použít spojku OR (důležité je aby byla napsaná velkým tiskacím písmem). Napíšeme tedy např. Václav OR Vašek. Nalezeny pak jsou všechny výsledky v daných dokumentech.

 

Pokud chceme vyhledávání zrušit, klikneme v horní části aplikace na ikonu křížku Zavřít hledání.