Encyklopedie

Co umí MS Excel oproti konkurenci?

MS Excel je bezpochyby nejpoužívanější tabulkový editor. Pojďme si představit v čem je výrazně lepší než konkurenční Google tabulky.

V čem je Excel bezkonkurenčně nejlepší:

  • Grafy – i Google tabulky umí vytvářet grafy, jejich editace a tvorba je však méně elegantní. Chcete přesunout graf na samostatný list? Rozmístit grafy elegantně v ploše, zarovnat k okraji? Propojit název grafu s obsahem nějaké buňky? Tyto věci můžete udělat jen v MS Excel.
  • Kontingenční tabulky – i kontingenční tabulky můžete vytvářet v prostředí Google tabulek, možností oproti Excelu je zde však méně. Nevytvoříte přidružený kontingenční graf, nemáte zdaleka tolik možností různého nastavení. Nepřidáte za položku prázdný řádek, nevypočítáte nové pole a určitě nerozšíříte možnosti kontingenční tabulky pomocí doplňku Power Pivot.
  • Plovoucí nabídka – při rozkopírování buněk pomocí pravého dolního rohu se v Excelu objeví plovoucí nabídka ze které můžete vybrat, jak se mají buňky rozkopírovat – například můžete vyplnit pole tak, aby skokem byl měsíc. Nic takového v Google tabulkách není k dispozici.

 

  • Datové nástroje, import dat – podívejte se v prostředí MS Excel na kartu Data – máte zde k dispozici možnosti importů dat pomocí doplňku Power Query a na ní navazující možnost vytváření dotazů, datové typy – akcie a zeměpis, citlivostní analýzu, list prognózy. Tyto možnosti byste v Google tabulkách hledali marně.
  • Chytré tabulky – použití tzv. chytrých tabulek s prostředí MS Excel je čím dále populárnější v Google tabulkách byste je ale hledali marně.
  • Tvorba 3D map – i 3D mapy jsou výsadou Microsoftu, Google žádnou takovou možnost vizualizace nenabízí.
  • Práce se seznamem – řazení a filtrace – pracovat se seznamem umí jak Excel, tak Google tabulky – pokud ale chcete použít pokročilejší funkce a také mít určitý klid, že se SW bude chovat tak jak chcete, je Excel rozhodně lepší volbou.