Encyklopedie

Po spuštění

Které programy se spustí společně s Vaším počítačem?
Rádi byste věděli, které programy se zapnou po spuštění Vašeho operačního systému? Není vůbec složité si je zobrazit, pojďme si ukázat jak na to!

Spusťte Správce úloh pomocí klávesové zkratky Ctrl + Shift + Esc, nebo pomocí Ctrl + Alt + Delete a následně vyberte možnost i. Po otevření okna klikněte na kartu Po spuštění.

Zde vidíte všechny aplikace, které se aktivují ihned po spuštění, tj. po přihlášení do účtu. Zobrazen je také vydavatel a míra dopadu na procesor. Pro seřazení programů klikněte na jeden z nadpisů.

Nejdůležitějším parametrem je „Dopad při spuštění“. Pokud je Vás počítač po spuštění nějakou dobu zpomalený, nereaguje a nepracuje tak, jak má, na vině mohou být aplikace s vysokou mírou dopadu na procesor a disk. Jste-li si jisti, že tyto aplikace nejsou zásadní pro správný chod počítače, můžete jejich automatické spouštění zakázat. Program klepnutím vyberte a klikněte na „Zakázat“.

Jestliže jste v opačné situaci a chtěli byste libovolný program do nabídky přidat a zajistit tak, aby se ihned po startu počítače otevřel, podívejte se na následující návod.

„Po spuštění“ má vlastní složku, do které je potřeba se dostat. Cesta k ní je velmi dlouhá, proto si ji zkrátíme přes příkaz Spustit. Postupujte následovně:

(Pozn.: Je třeba mít zapnutou volbu skryté položky. Návod zde.)

Stiskněte klávesy Windows + R – tím otevřete okno Spustit

Do řádku zadejte: shell:startup a potvrďte klepnutím na OK

Otevřela se Vám složka, do které vložte zástupce požadovaného programu.

Vámi vložená aplikace, stejně jako ostatní povolené aplikace, se automaticky zapne po spuštění PC.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Windows 10
Zjistit více