Encyklopedie

Jak na číslování v MS Word

Ovládněte číslování v textovém editoru MS Word.

Snad každý z uživatelů MS Word se někdy rozčiloval nad číslovanými odrážkami. Číslování může odskakovat do míst, kde jej mít nechceme (příliš od okraje či příliš k okraji), číslování na sebe nenavazuje tam kde má a naopak napojuje se na číslované seznamy, na které se napojovat nemá… V následujícím článku si ukážeme, jak podrobněji nastavit možnosti číslování.

Na kartě Domů ve skupině Odstavec se nachází nabídka číslování. Zde je na výběr řada různých knihoven číslování. V náhledu níže je pro ukázku použitá jedna z těch méně obvyklých – číslování pomocí malých římských číslic (poslední položka v seznamu knihoven).

 

 

Může se stát, že si chceme vytvořit vlastní formát číslování. V tom případě je třeba zvolit položku Definovat nový formát číslování.

 

V horním rozbalovacím seznamu zvolíme Styl číslování. A v řádku Formát číslování je možné jej upravit – například přidat nějaký text před číslo.

 

Výsledek pak vypadá například takto:

 

Nově vytvořený styl číslování je zobrazený ve formátech číslování.

 

Komplikace může nastat tehdy, když potřebujeme jeden číslovaný seznam rozdělit na dva či sloučit číslování dvou seznamů do jednoho. Problematické to může být tehdy, když jsou seznamy oddělené nějakým textem.

 

Pro rozdělení, sloučení i změnu číslování můžeme použít příkazy, které se nachází v rozbalovací nabídce zobrazené po kliknutí pravým tlačítkem myši na číslo seznamu.

Jde o:

  • Znovu začít od 1.
  • Pokračovat v číslování.
  • Nastavit hodnotu číslování.

 

Pokud seznam rozdělíme, bude vypadat třeba takto:

Pro zpětné nastavení propojení seznamu je možné zkusit volbu – Pokračovat v číslování.

 

Může se však stát, že nebude fungovat. V tom případě se dá nastavit propojení číslování pomocí kopie formátu.

 

Výsledný propojený seznam je zde:

 

Zbavit se číslování, odrážek je možné například pomocí mazání formátů.

 

O další práci s odrážkami se můžete dočíst zde.

 

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Word pro mírně pokročilé
Zjistit více