Encyklopedie

Jak se chránit před malwarem

V tomto článku naleznete obecné tipy, jak se vyhnout bezpečnostním hrozbám.

Boj s malwarem je nekonečný a nelehký. Vždy když se podaří jeden typ izolovat, potlačit, nebo zcela zlikvidovat, ihned se objeví nový. Ten se většinou poučí z chyb svého předchůdce, přizpůsobí své chování a hledá nová slabá místa svého cíle. Na druhé straně barikády stojí inženýři zabývající se antivirem, kteří naopak slabá místa podchytávají a viry analyzují, aby se proti nim dalo lépe bránit. To však nestačí, nejdůležitějším faktorem je totiž vzdělanost uživatelů v oblasti IT bezpečnosti. Viry, červi, trojští koně a jiný malware totiž cílí především na neznalé, a tudíž zranitelné cíle. A přitom stačí velmi málo, není třeba být žádným expertem. Podívejte se, co pro lepší ochranu můžete udělat.

 

Kontrola přenosných datových úložišť

Flash disky, externí disky, nebo třeba SSD karty – všechna tato zařízení mohou obsahovat malware. Touto cestou se sice již moc nešíří, ale to neznamená, že nemůže. Vir se může skrývat v dlouho nepoužívaném úložišti a po připojení se probudit. Nebo se může jednat o cílený útok. Je tedy dobré si dávat pozor na to, co do počítače zapojujeme, a kde jsme k tomu přišli. Snadným způsobem, jak se tomuto přenosu ubránit, je automatická kontrola připojeného zařízení, kterou poskytuje většina antivirových programů.

 

Pozor na phishing

O phishingu jsme se již zmiňovali v tomto článku. Název phishing je z anglického fishing, tedy rybaření, což je symbolické, protože útočník v podstatě nahodí udičku s návnadou a čeká, kdo se chytí. Přijde-li vám podezřele lákavý email od neznámého adresáta, který chce, abyste klikli na nějaký odkaz, nebo něco stáhli, buďte velmi obezřetní a raději tak nečiňte. Email však může přijít i ze známé emailové adresy, nebo z adresy, která se tváří být legitimní (například má jen změněné jedno písmenko). Proto je třeba být všímavý a vědět, jak podobný spam odhalit. S phishingem úzce souvisí následující bod…

 

Kontrola správné adresy

Nezadávejte své osobní údaje (což zahrnuje i přihlašovací údaje) na žádné stránce, u které si nejste jistí, že je legitimní. Poměrně často se stává, že na konkrétní instituci zaútočí hackeři pomocí falešné, uměle vytvořené emailové adresy a webové stránky, která napodobuje tu originální (microsoft.com → micorsoft.com). Raději tedy vždy kontrolujte, že se nacházíte na správné stránce.

 

Nenechte se nachytat na clickbait

Clickbait označuje chytlavé titulky a reklamy s poutavým textem, které lákají člověka, aby na ně klikl. Bezpečnostní hrozbu představuje především na pochybných internetových stránkách, většinou s neplaceným obsahem. Často se s ním setkáte například u online seriálů. Nenechte se zmást, tyto reklamy vám opravdu nepřináší žádné žhavé novinky nebo šokující zjištění, ve skutečnosti vás většinou odkážou na neznámou webovou stránku, kde se může nacházet malware.

 

Aktualizujte software a operační systém

Když se řekne aktualizace, některým se možná vybaví nový vzhled, nové prostředí, nové funkce, a hlavně nutnost se znova učit některé zažité kroky. Ačkoliv tomu tak občas může být, aktualizace se ne vždy týkají pouze vzhledu. Většinou jde totiž i o vnitřní strukturu systému. Dolaďují se detaily, napravují chyby, posilují se slabá místa… A to vše činí aktualizovaný systém bezpečnějším. Viry tak nemohou spoléhat na své předchozí „zkušenosti“ a nedostanou se do zařízení tak snadno. Proto je dobré operační systém i jednotlivé programy neustále aktualizovat. Microsoft například minulý rok vydal aktualizaci Windows 11, u které je nové integrované zabezpečení jedním z klíčových prvků.

 

Používejte kvalitní antivirový program

Základem je samozřejmě především opatrnost na straně uživatele, ale pro případ, že by nestačila, je tu antivir. Dokáže odchytit malware snažící se vniknout do vašeho zařízení, a pokud nějaký přece jen projde a usadí se tam, antivirový test ho rychle odhalí. Většina antivirových programů dnes již také nabízí i další užitečné nástroje, například úložiště hesel, rodičovskou kontrolu, ochranu online plateb, nebo třeba kontrolu bezpečnosti webových stránek. Mezi nejpoužívanější antivirové programy u nás patří Avast, Eset, AVG, Norton, Kaspersky, nebo třeba Bitdefender.

 

Nesdělujte své přihlašovací údaje

Jedno z nejčastějších bezpečnostních rizik, které s šířením malwaru souvisí, je vyzrazené heslo. Své přihlašovací údaje si nechte raději pro sebe, nebo jej sdělujte pouze nejbližším osobám, kterým zcela důvěřujete. I to je však poměrně riskantní. Velmi častá je například situace, kdy této informace využije partner/ka po rozchodu a rázem se na facebookovém profilu oběti objevují záhadné příspěvky a zprávy. Také se ujistěte, že je vaše heslo bezpečné a nedá se odhadnout.

 

 

 

Chcete se dozvědět více?
Navštivte náš kurz Kybernetická bezpečnost
Zjistit více